Toplama bilgisayar mı.? Yoksa marka bilgisayar mı.?

Toplama bilgisayar ile marka bilgisayar tartışması üzün yıllardır konuşulan bir konudur. Artık bu duruma açıklık getirmenin zamanı geldiğini düşünüyorum.

Tabiki toplama bilgisayarın marka’lı bilgisayarlara göre avantajı ve dezavantajı vardır. Önce dezavantaj sonra avantajlarından bahsedecek olursak

  • Avantajları: Eğer yeterli seviyede donanım bilgisine sahipsek istediğimiz özelliklerdeki anakart işlemci ve ekran kartı yeterliliğine göre temin edebilir marka olan bilgisayardaki standartlaşmış donanıma göre daha iyi bir sonuç elde edebiliriz.
  • İşletim sistemi seçme konusunda marka bilgisayarın değilde kendi istediğimiz işletim sistemini satın alarak daha professional sonuçlar elde edebiliriz. Linux,free dos gibi işletim sistemlerini kullarak farklı işler içinde kullanılabilinir.
  • İstediğimiz güç kaynağı şeklini beğendiğimiz kasayı soğutmasını tercih ettiğimiz cpu fanlarını istediğimiz yönde seçebilir daha profesyonel sonuçlar elde edebiliriz.
  • Tabiki unutmadan unutmadan toplama bilgisayarın kasa’sının soket yapısı o pc’nin anakartına uymadığı için toplama bilgisayarın anakartı daha avantajlı olabiliyor. (Anakart’ın bozulması durumunda)

 

  • Dezavantajları: Toplama bilgisayarlarında marka bilgisayarlara göre ortak dezavantajları bulunuyor tabiki..
  • Eğer yetersiz donanım bilgisine sahipseniz herhangi bir sorunla karşılaştığınız anda çözümü bilgisayar üreticisine danışmakta değil kendi bilginiz veya günümüz bilgisayarcılarına danışmak zorunda kalabilir yanlış yönlendirmelerle veri kaybına zaman kaybına uğrayabilirsiniz.
  • Toplama bilgisayarda lisansız yazılım bulunurken orjinal alınan marka bilgisayarlarda orjinal yazılım olduğundan daha güvenli ve resmi bir bilgisayara sahip olmuş olursunuz. Tüm güncellemeleri alabilir. Her anlamda güvenlik açıkları kapatılan güvenli bir işletim sistemine sahip olursunuz.
  • Arıza durumunda Muhattap olacağınız firmayı bilir ürününüzün durumu ile ilgili güncel bilgiyi alabilirsiniz.
  • Bazı marka bilgisayarların arıza durumunda yerinde teknik servis hizmeti vardır bu hizmet sayesinde bilgisayarınızı yerinde onarım gerçekleştirecek olup güvenilir bir marka’nın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Özetle açıklamak gerekirse toplama bilgisayar mı marka mı bilgisayarların’da kendilerine göre avantaj ve dezavantajları vardır sizin tercihiniz ne olursa olsun orjinal işletim sistemli bir bilgisayar kullanmayı tercih edin. Korsan işletim sistemlerini kullanmayıp windows güncellemelerini ihmal etmeyin veri kaybı veya emeğinize yazık olmasın. Toplama bilgisayar ve marka bilgisayar mı sorusunun cevabını biraz yanıtlamaya çalıştım daha ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir konuı hakkında daha deteyalı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bizi aramaya lütfen çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir