Bilgisayarımızı sağlıklı kullanalım

BİLGİSAYARIMIZI SAĞLIKLI KULLANALIM

Şu bir gerçek teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor.Ve ailecek evde bir şekilde bilgisayar kullanıyoruz.Tabiki yeni alışkanlıklara adapte olmamızda kaçınılmaz.Peki hiç düşündünüz mü bu alışkanlıklar ne kadar sağlıklı diye?Sağlıklı bir yaşam sürmemiz için bilgisayar kullanırken bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor.İşte tamda bu noktada tüm ailenin bilgisayar kullanırken şu noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

 

Öncelikler Anne rolü olarak kadını ele alalım;

Bir koltukta oturuyorsunuz ve kucağınızda leptop var.Mutlaka dik oturmalı,sırt ve bel boşluğunuz varsa bir yastıkla desteklemeli,ayakları bir yere desteklemektense daha dik oturmalı,leptopun altına mümkünse yükseltici birşe koymalıyız.

Şimdi Baba rolü olarak erkeği ele alalım;

Bir masada sandalyede oturarak,masa üstünde leptop olduğunu düşünelim,Yine sırtımızı dik tutmalı ve dik oturmalıyız.Sandalyemizi mümkün olduğu kadar masaya yakın pozisyonda tutarak oturmalıyız.Masa ve sandalye boyunu kendi boyumuza göre seçmeliyiz,kollarımız ise 90 derece açı ile olmalı.

Ve şimdide küçük çocuğumuzu ele alalım;

Masa üstünde masa üstü bilgisayar ile oyalanırken düşünelim,tabiki yine 90 derece dik açıda sırtı ve kolu olmalı,eğer boyuna göre ayarlanmamış bir masaya ve pc ye sahipse,o halde sandalyesinin altına bir yastıkla pcye bakan kafa açısını yükseltelim,ve bu noktada havaya kalkan ayaklarının altına minik bir sandalye gibi bir destek koyalım.

Ve unutmayın aynı açıya 30 dk dan fazla tüm aile bireyleri bakmamalıimolalalar verip hayatımıza güzel bir egzersiz ekleyelim…..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir